Napísali o nás

Separujete správne kuchynský olej? Niektoré obce takto motivujú občanov

S olejom z domácnosti je viac práce ako s papierom či sklom. Lenivosť je typická ľudská vlastnosť, ktorá sa prejavuje sa aj pri triedení odpadu. Dvojnásobne to platí pri prepálenom oleji z domácností, ktorý zaťažuje životné prostredie, no pri triedení je s ním o čosi viac práce ako s papierom či sklom. Samosprávy pochopili, že treba urobiť viac, aby ľudí motivovali.

Pozrieť reportáž na TV Markíza

Zber použitého kuchynského oleja a tukov z domácnosti

Naša obec Beluša v rámci systému triedeného zberu zabezpečuje zber kuchynských olejov a tukov z domácnosti. Pripravili sme pre Vás krátky prehľad o tom, ako a kam tento druh odpadu môžete odovzdať. Kam doniesť použitý olej ? Použitý kuchynský olej je potrebné doniesť v PET fľaši na zberný dvor v rámci otváracích hodín zberného dvoru.

Celý článok v Časopise Belušan

Enviral: Chcú rozširovať výrobu, ale aj minimalizovať vplyvy na okolie

Z aktivít, ktorými sa prezentovali, pripomeňme komunitné projekty s názvami Aj kvapka oleja sa ráta a Prilej olej, ktorých podstatou je aj využitie použitého kuchynského oleja na ďalšie spracovanie. V 118 mestách a obciach na 212 čerpacích staniciach zbierajú použitý kuchynský olej. Pilotný projekt spustil Slovnaft a od roku 2015 na ňom spolupracuje leo[1]poldovská spoločnosť Meroco. Použitý kuchynský olej sa dá ďalej využiť a po spracovaní je súčasťou biopalivovej zložky do pohonných hmôt.

Celý článok Časopis Leopoldov 03/2020

PRVÝ MOBILNÝ ZBER OLEJOV

Máte doma použitý kuchynský olej? Odovzdajte do 15. alebo 16. januára na vybraných miestach podľa harmonogramu a vymeňte ho za ocot alebo nový olej. Váš použitý kuchynský olej bude ekologicky premenený na bionaftu. Odovzdaný použitý kuchynský olej môžeme vymeniť za ocot ale[1]bo olej. Za každý celý liter použitého kuchynského oleja dostanete liter octu v pomere 1:1, teda za 1 liter oleja 1 liter octu. Za celých 6 litrov použitého kuchynského oleja dostanete 1 liter nového slnečnicového oleja.

Celý článok v Mestkých novinách Info Trenčín

Zber použitého kuchynského oleja

Sme si vedomí toho, že riešenie odpadov v domácnostiach a aj v obci je pálčivou témou. Postupne sme sa pustili do ich riešenia, aj keď podmienky v obci na ich triedenie nie sú úplne vyhovujúce. V priebehu leta budeme riešiť evidenciu smetných nádob na komunálny odpad a budeme sa snažiť zmeniť postoj k triedeným odpadom edukatívnou cestou.

Celý článok na Oficiálnom webe obce Biely Kostol

Za zber použitého kuchynského oleja a tukov z domácnosti získate ODMENU

Obec Beluša si v spolupráci so spoločnosťou Meroco a.s. pre Vás pripravila novinku v podobe odmeny za zber použitého kuchynského oleja. Ako na to ? Po použití v kuchyni olej necháte vychladnúť, následne ho cez sitko precedíte (aby sme olej zbavili hrubých nečistôt) a zlejete do priehľadnej uzatvárateľnej fľaše. Na zber je vhodný aj olej slúžiaci ako nálev z potravín, zo sardiniek, olív atď. Do nádoby v žiadnom prípade nepatria minerálne, motorové a iné odpadové oleje!

Celý článok (Belušan 01/2021)